یکی از راه هایی ارتباط رادیویی با گوشی های موبایل هوشمند و تبادل داده با آن ها، بلوتوث می باشد. توسط پروتکل بلوتوث می توان یک ارتباط رادیویی (بیسیم) در محدوده مفید 10 الی 35 متر برقرار نمود. هدفون بی سیم، موس بیسیم، برخی دسته های بازی بیسیم و… برخی از تجهیزاتی هستند که از پروتکل بلوتوث برای تبادل داده با گوشی موبایل و یا کامپیوتر استفاده می کنند.

در این پروژه از مبحث آموزش آردوینو ما قصد داریم به کمک برد آردوینو Arduino مداری بسازیم تا به واسطه آن بتوانیم توسط یک گوشی موبایل هوشمند وسایل برقی منزل را کنترل کنیم. طبق توضیحات قبل، ما نیز برای برقراری ارتباط بین گوشی موبایل و برد آردوینو از پروتکل محبوب بلوتوث استفاده کرده ایم. از آنجا که برد آردوینو خود به تنهایی به بلوتوث مجهز نیست، در این پروژه آردوینو برای تجهیز آن به پروتکل بلوتوث از ماژول بلوتوث HC-05 و یا HC-06 استفاده کرده ایم. ماژول بلوتوث HC-05 می تواند با هر دستگاهی از طیق پروتکل بلوتوث ارتباط برقرار کند و داده های دریافتی را از طریق پروتکل سریال (Uart) به کاربر نمایش دهد، و یا بلعکس داده ها را از طریق پروتکل سریال از کاربر دریافت کند و بر پایه پروتکل بلوتوث برای دیگر دستگاها ارسال کند.

راه اندازی ماژول بلوتوث HC-05 یا HC-06

ماژول بلوتوث HC-06 یا HC-05 را می توان توسط پروتکل سریال (Uart) راه اندازی نمود این به این معنا است که می توانیم همانند دیگر ماژول ها این ماژول را نیز توسط دو پایه RXD و TXD برد آردوینو راه اندازی کنیم. به صورت کلی ماژول بلوتوث HC-06 یا HC-05 به دو صورت در بازار ارائه می شود:

ماژول بلوتوث HC-05 یا HC-06 با برد راه انداز:

در این مدل، ماژول با برد راه انداز به صورت آماده ارائه می شود و همچنین ولتاژ تغذیه راه اندازی ماژول 3/6 ولت الی حداکثر 6 ولت می باشد همچنین ترتیب پایه های آن به شکل زیر است.

hc05

ماژول بلوتوث HC-05 یا HC-06 با برد راه انداز

قطعات مورد نیاز

:: برد آردوینو میکرو 

:: ماژول بلوتوث

:: تعداد 4 عدد مقاومت یک کیلو اهم

:: مقاومت 330 اهم 

:: سیم جامپر

:: خازن عدسی 100 نانو فاراد 

 و رله  ی 4 کاناله

 

شماتیک پروژه خانه هوشمند بلوتوث

اتصالات مدار را مانند شماتیک زیر برقرار کنید. فقط از ۴ پایه ماژول بلوتوث Hc05 استفاده شده است. ماژول رله Relay 4 کانال هم علاوه بر تغذیه، ۴ پایه دیگر جهت اتصال به آردوینو دارد. در این پروژه از برد آردوینو ، ماژول بلوتوث hc05 و یک عدد برد بورد استفاده شده است. 

شماتیک بلوتو

برای برنامه نویسی اندروید این  پروژه  از سایت  mit app invertor  استفاده  کنید.این پروژه  برای کنترل لوازمی مانند پنکه چراغ مطالعه و در منزل کاربرد فراوانی دارد.

آموزش این  برنامه نویسی بزودی در سایت  قرار داده  خواهد شد

 

کنترل هوشمند وسایل با برنامه ی گوشی

رله ها و کاربرد آنها در آردوینو

پروژه کنترل موتور DC با کی پد

بلوتوث ,ماژول ,hc ,پروتکل ,راه ,برد ,ماژول بلوتوث ,بلوتوث hc ,hc 05 ,یا hc ,hc 06 ,طریق پروتکل سریال

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
*نمونه سوالات ریاضی تک ترانه - دانلود آهنگ جدید تا حادثه‌ی سرخِ رسیدن بازار مبل کرج My World خاطرات یک مسافر سایت رسمی خواننده پاپ حسین احمدی یادداشتهای پراکنده وارش بارانی درب چوبی و ضد سرقت ارزان قمیت